تبلیغات
شهید محمدرضا رضایی - فاطمه زهرا

شهید محمدرضا رضایی

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ شهید محمدرضا رضایی خوش آمد میگویم ...

رسول اکرم ( صلی الله علیه و آله و سلم ) می‌فرمایند : " فاطمه سرور زنان جهانیان است "

در بین زنان از هر جهت، کسی دارای مقامی والاتر از او نیست، پس شناخت سراسر زندگانی و تمامی لحظات حیات او، از ارزش فوق العاده برخوردار می‌باشد. چرا که آدمی با دقت و تأمل در آن می‌تواند به عالیترین رتبه‌های روحانی نائل گردد. از سوی دیگر با مراجعه به قرآن کریم درمی‌یابیم که آیات متعددی در بیان شأن و مقام حضرتش نازل گردیده است که از آن جمله می‌توان به آیه‌ی تطهیر، آیه مباهله، آیات آغازین سوره دهر، سوره کوثر، آیه اعطای حق ذی القربی و... اشاره نمود که خود تأکیدی بر مقام عمیق آن حضرت در نزد خداوند است.

شخصیت سیاسی حضرت زهرا ( ع )

شخصیت زهرای اطهر ، در ابعاد سیاسی و اجتماعی و جهادی ، سخصیت ممتاز و برجسته ای ؛ به طوری که همه زنان مبارز و انقلابی و برجسته و سیاسی عالم می توانند از زندگی کوتاه و پر مغز او درس بگیرند .
زنی که در بیت انقلاب متولد شد و تمام دوران کودکی را در آغوش پدری گذراند که در حال یک مبارزه ی عظیم جهانی فراموش نشدنی بود . آن خانمی که در دوران کودکی ، سختی های مبارزه دوران مکه را چشید ، به شعب ابی طالب برده شد ، گرسنگی و سختی و رعب و انواع و اقسام شدت های دوران مبارزه ی مکه را لمس نمود و بعد هم که به مدینه هجرت کرد ، همسر مردی شد که تمام زندگی اش جهاد فی سبیل ... بود و در تمام قریب به 11 سال زندگی مشترک فاطمه ی زهرا و امیر المومنین ( ع ) ، هیچ سالی ، بلکه هیچ نیم سالی نگذشت که این شوهر ، کمر به جهاد فی سبیل ... نبسته و به میدان جنگ نرفته باشد و این زن بزرگ و فداکار ، همسری شایسته ی یک مرد مجاهد و یک سرباز و سردار دائمی میدان جنگ را نکرده باشد . 

پس زندگی حضرت فاطمه ی زهرا ( ع ) ، اگر چه کوتاه بود و حدود 20 سال بیشتر طول نکشید ؛ اما این زندگی از جهت جهاد و مبارزه و تلاش وکار انقلابی و صبر انقلابی و درس و فراگیری و آموزش به این و آن و صخنرانی و دفاع از نبوت و امامت و نظام اسلامی ، دریای پهناوری از تلاش و مبارزه و کار در نهایت امر شهادت است . این زندگی ، زندگی جهادی فاطمه زهراست که بسیار عظیم و فوق العاده و حقیقتا بی نظیر است . یقینان در ذهن بشر – چه امروز و چه در آینده یک نقطه درخشان و استثنائی است .


وفات فاطمه

پس از حجة الوداع محمد به فاطمه گفت که وی اولین نفر از خانواده‌اش است که پس از وفات به وی ملحق خواهد شد ؛ محمد چند روز پس از آن درگذشت ؛ فاطمه بسیار غم زده گشت . و پس از مدتی درگذشت . بعضی منابع اولیه چنین می‌نماید که در پایان عمر، او با ابوبکر که تقاضای عیادت او را داشته‌است، آشتی می‌کند. اما اکثریت منابع چنین می‌نویسند که او تا پایان عمر، از ابوبکر عصبانی بود ؛ به گفته دانشنامه اسلام فاطمه ۶ ماه پس از وفات پدرش درگذشت.
بروجردی ، روحانی ، شاهرودی و حسین خراسانی ، روحانیان و مراجع
شیعه ، معتقدند که فاطمه در اثر صدمات و جراحات وارده که در حین رویداد خانه فاطمه اتفاق افتاد و منجر به شکستگی پهلو و سقط جنین وی گردید، کشته شده‌است. در عین حال این نویسندگان بر این نظر دارند که فاطمه بین ۷۵ تا ۹۵ روز پس از وفات محمد درگذشته‌است.

رویداد خانه فاطمه

رویداد خانه فاطمه ( به عربی : حَرق دار ) ، به روایاتی اشاره می‌کند که بر اساس آنها ابوبکر پس از انتخاب شدن به عنوان خلیفه مسلمانان به همراه عده‌ای از همراهان از جمله عمر به قصد گرفتن بیعت به خانه علی می‌رود و در آنجا با مقاومت علی و فاطمه روبرو می‌شود . بنا بر نوشته منابعی مانند یعقوبی و بلاذری عمر در این واقعه « تهدید » می‌کند که اگر اجازه ورود به او ندهند خانه را به آتش می‌کشد.  به عقیده لارا وسیا وگلییری ، حتی اگر به این داستان شاخ و برگ داده شده باشد و جزئیاتی ساختگی به آن افزوده شده باشد ، این داستان دارای ریشه‌ای تاریخی است.  سید جعفر شهیدی ، نویسنده شیعه ، تهدید به آتش زدن را تایید می‌کند . از نظر او با توجه به اینکه شیعیان یا دسته‌های سیاسی موافق آنها در سنین اول هجرت نیرویی نداشته‌اند ، جعل روایات مربوط به این رویداد ناممکن می‌نماید . به علاوه او بیان می‌دارد که برخی از این روایات در نوشتارهای مغرب اسلامی ( اندلس ) هم آمده‌است . اما در مورد اینکه « آیا بازوی دختر پیغمبر را با تازیانه آزرده‌اند » ، یا « می خواسته‌اند با زور بدرون خانه راه یابند و او که پشت در بوده‌است ، صدمه دیده » می‌ نویسد « در آن گیر و دارها ممکن است چنین حادثه‌هایی رخ داده باشد . »
به گفتهٔ دنیس صوفی ، روایتِ طبری از گفته ابو بکر در بستر وفات « کاش خانهٔ فاطمه را ، اگر هم به قصد جنگ بسته بودند ، برنگشوده بودم » به طور تلویحی به این معناست که خانه فاطمه ممکن بوده به زور باز شده باشد
.  به گفته مادلونگ شواهدی وجود دارد که خانه فاطمه مورد تفتیش قرار گرفت.

 [ سه شنبه 27 اسفند 1392 ] [ 05:28 ب.ظ ] [ admin edit ]

[ نظرات() ]